6 2.2014

Vyproštění velkostroje pod záštitou UNEX

VYPROŠTĚNÍ VELKOSTROJE SE UJME VÝROBCE, UNIČOVSKÝ UNEX

Šetření mimořádné události velkostroje KU 300 v lomu ČSA finišuje. Těžební společnost Severní energetická na základě odborných posudků a závěrů havarijní komise stanovila postup prací k vyproštění velkostroje. Ty provede strojírensko-metalurgická společnost UNEX z Uničova. Obvodní báňský úřad v Mostě nejen, že přezkoumá zajištěnou provozní dokumentaci v průběhu šetření ohlášené mimořádné události, ale i nad vyprošťováním velkostroje bude provádět vrchní dozor. Likvidační práce budou zahájeny začátkem příštího týdne.

„V Uničově bylo v druhé polovině minulého stoleté vyrobeno více než 120 kolesových rypadel různých typů včetně největšího stroje, schopného samostatného pohybu, který člověk kdy vyrobil. Zhruba čtyři desítky těchto strojů jsou stále v provozu, část z nich přímo v lomu ČSA. Protože jsme jediným oprávněným držitelem výrobní dokumentace velkostrojů, stále provádíme generální opravy a rekonstrukce těchto velkostrojů, a protože disponujeme montážním týmem, který má s těmito rypadly mnohaleté zkušenosti, považujeme za přirozené, že si Severní energetická pro tak náročnou operaci vybrala právě nás,“ řekl Jiří Mašek, viceprezident strojírenství UNEX a.s.

„Při vyprošťování velkostroje musíme mít na mysli především dvě věci: Prioritu má bezpečnost lidí a také je potřeba minimalizovat škody, resp. nedopustit, aby při tak náročné operaci došlo k dalšímu poškození rypadla,“ říká Oldřich Vojtek, specialista montáží UNEX a.s. „Přesnou techniku vyproštění určíme až poté, co přesně zjistíme reálný stav stroje, vč. funkčnosti jednotlivých zařízení. Rádi bychom totiž využili např. hydraulický systém velkostroje k jeho alespoň částečnému nadzvednutí. Zcela jistě přijdou ke slovu také jeřáby a nejrůznější systémy protizávaží, ukotvení, podpěr a podobně. Čerpat budeme i ze zkušeností s podobnou havárií, ke které došlo v lomu ČSA v roce 1990. Část týmu, který se na vyproštění a opravě velkostroje podílel tehdy, máme k dispozici i dnes.“

Šetření mimořádné události zatím ukazuje, že za nehodu pravděpodobně může náročná geologická situace v daném místě a nestabilita staré těžební štoly.

„Ačkoli dbáme na bezpečnost provozu v té nejvyšší míře a naše předpisy jsou opravdu ty nejpřísnější, může k podobným událostem docházet. Patří to k riziku hornického povolání, které se sice snažíme snížit na minimum, ale 100% je eliminovat nelze.“, vysvětluje generální ředitel Severní energetické a.s. Ing. Petr Kolman.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že firma v minulosti několikrát získala od Českého báňského úřadu ocenění za bezpečnost v hornictví, a na základě loňských výsledků na její udělení opět kandiduje.